Zdrada emocjonalna czym jest i jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna lub inaczej psychiczna to pojęcie pojawiające się obok zdrady fizycznej. Jest to nic innego jak brak lojalności wobec partnera, złamanie zasady poufności oraz intymności emocjonalnej. Zdrada emocjonalna objawia się wyjściem poza granice związku i dzieleniem z kimś innym tego, co powinno być zarezerwowane dla relacji z partnerem/partnerką. Zatem, czym jest zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać? Jak wybaczyć zdradę emocjonalną.

Ogólne pojęcie zdrady emocjonalnej w rozumieniu podstawowym dotyczy fizyczności i ważnym jej elementem jest odbycie dobrowolnego stosunku płciowego z osobą niebędącą naszym partnerem. Zdrada emocjonalna to jednak nie tylko pozamałżeński czy poza-partnerski stosunek seksualny, ale również zachowania poza-seksualne polegające między innymi na okazywaniu zainteresowania i troszczeniu się o osobę inną niż partner, najczęściej
w tajemnicy.

Zdrada emocjonalna może trwać latami i nie musi skutkować zaangażowaniem seksualnym. Jest ona szczególnie raniąca, ponieważ nie opiera się, w odróżnieniu od zdrady fizycznej, na płytkiej relacji, a jest angażująca i pochłaniająca mnóstwo emocji. Zdrada emocjonalna często bywa nazywana związkiem platonicznym, który z różnych powodów (na przykład religijnych) nigdy nie zmieni swojego statusu. W czasach ogromnej popularności mediów społecznościowych zdrada emocjonalna może mieć charakter wyłącznie wirtualny, ale mimo to wpływać znacznie na rzeczywiste związki.

Poniżej przedstawiamy typowe zachowania mogące świadczyć o takiej zdradzie:

 1. Nowa znajomość rozwija się w stosunkowo szybkim tempie, spotkania stają się codziennością i niewiele opowiadasz partnerowi/partnerce
  o nowo poznanej osobie. Dodatkowo pojawiają się tajemnice
  i połowicznie odpowiedzi na pytanie związane z nową znajomością.
 2. Koleżeńskie dotąd stosunki stają się intensywne. Pojawiają się częste rozmowy telefoniczne i wymiany smsów. Można zauważyć nieustanne wpatrywanie się w ekran telefonu i objawy niepokoju, kiedy telefon zadzwoni w towarzystwie partnera/partnerki.
 3. Gdy stanie się coś dotkliwego, oparcia poszukuje się nie u partnera,
  a w nowej znajomości. Występuje pragnienie dzielenia się z kimś innym bieżącymi sprawami, a także zmartwieniami i pragnieniami.
 4. Uwaga staje się podzielna na kolejną osobę. Życie i emocje nowego znajomego zaprzątają nieustannie myśli. Czasami pojawiają się częściej niż myśli o faktycznym partnerze.
 5. Pojawiają się porównania obecnego partnera z przyjacielem. Zazwyczaj okazują się wypadać niekorzystnie dla tego pierwszego. Gdy partner zrobi coś nie tak, do głowy przychodzą myśli, że tamta osoba zachowała by się inaczej i nie zrobiłaby Ci przykrości.
 6. Istnieje uczucie magicznej więzi, tak zwanego „porozumienia dusz”
  z drugą osobą, która nie jest naszym partnerem. Okazuje się, że możemy rozumieć się z kimś jeszcze lepiej niż nam się do tej pory wydawało.
 7. Z czasem mogą pojawić się także fantazje erotyczne
  o przyjacielu/przyjaciółce. Mogą stać się obiektem naszych westchnień, co z kolei może skutkować brakiem pociągu do obecnego partnera. Nie jest to jednak objaw konieczny.

Relacja przyjacielska może łatwo przerodzić się w coś więcej w przypadku gdy nasz aktualny związek przechodzi kryzys bądź zaczyna się do niego wkradać rutyna i nuda. Ale zdrada emocjonalna może mieć miejsce także bez powodu, po prostu się zdarzyć. W odróżnieniu od zdrady fizycznej, zdrada emocjonalna nie musi wiązać się z bliskością fizyczną dwojga osób.

Zdrada emocjonalna zaczyna się od coraz częstszych kontaktów z drugą osobą. Stopniowo następuje zbliżenie emocjonalne do osoby niebędącej partnerem, zaczynamy odczuwać potrzebę coraz częstszej rozmowy i spotykania się z nią. Zaczynami przelewać na kogoś innego niż nasz partner nasze obawy i smutki, a także marzenia. Dzielimy naszą sferę emocjonalną z kimś innym i tego samego oczekujemy od niego.

W dzisiejszych czasach odległość od partnera zdrady nie ma znaczenia. Technologia pozwala na wymianę myśli nieustannie poprzez choćby smsy czy media społecznościowe. A to z kolei sprawia, że o zdradę znacznie prościej i dodatkowo jest ona w mniejszym stopniu do wykrycia.

Nasza profesjonalna agencja detektywistyczna świadczy wszechstronne usługi – od spraw rozwodowych i kryminalnych po śledztwa gospodarcze.

Dane kontaktowe

NASZA CAŁODOBOWA INFOLINIA

+48 888 832 832

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.